A Tanulás Jövője Díj

A Tempus Közalapítvány célja a teljes magyar köznevelési és szakképzési rendszer nemzetköziesítésének támogatása.

A Tempus Közalapítvány (a továbbiakban: TKA) 2022-ben elindított „A tanulás jövője” elnevezésű fejlesztéseinek a célja, hogy a köznevelési és szakképzési intézmények nemzetköziesítési folyamatait támogassa, ezzel is hozzájárulva a szektor szemléletformálásához, az intézmények nemzetközi stratégiáinak kialakításához. A program keretében elindított képzések, az Erasmus+ Mentorhálózat létrehozása, a módszertani platformok és a megújult, tudásmegosztást segítő weboldal mind-mind azt a célt szolgálják, hogy a nemzetköziesítés ne egy távoli, túldimenzionált feladatként, hanem az intézmények működésének szerves részeként legyen jelen a mindennapokban, így a megkezdett fejlesztések egymásra épülve szolgálják a teljes magyar köznevelési és szakképzési rendszer nemzetköziesítésének fejlődését.

Azonban ezek a pozitív változások nem valósulhatnak meg intézményi szinten elkötelezett, szakmailag felkészült és motivált pedagógusok és oktatók nélkül. A köznevelési és szakképzési intézmények fejlődésének kulcsszereplői azok a szakemberek, akik nap mint nap lelkiismeretesen dolgoznak azért, hogy tanulóikat nemzetközi lehetőségekhez juttassák, új pedagógiai megközelítéseket és szemléleteket honosítsanak meg intézményeikben.

Ezért a fejlesztéseink következő lépcsőfoka ezen pedagógusok és oktatók tevékenységének elismerése, hiszen elhivatottságuk az, amely előre viheti az egész magyar oktatási rendszer fejlődését és nemzetközivé válását.

Ezen elhatározás mentén a TKA Kuratóriuma 2025 áprilisában döntött “A Tanulás Jövője Díj” megalapításáról, amelynek célja a fentebb említett szakemberek elismerése és díjazása. 

A Kuratórium döntésének megfelelően, a TKA 2025. évében először teszi közzé a Díj elnyerésével kapcsolatos pályázati felhívását (a továbbiakban: Felhívás):

2025. július 1. - 2025. július 31. között várjuk azon köznevelési és szakképzési intézmények fenntartói által felterjesztett, pedagógusokra és oktatókra vonatkozó jelöléseket, akik - a fenntartóik megítélése alapján - az elmúlt években a legmagasabb szinten járultak hozzá az intézményük/intézményrendszerük nemzetköziesítésének fejlesztéséhez.

Jelen felhívás keretében mit tekint a Tempus Közalapítvány nemzetköziesítési munkának?

Nemzetköziesítési munkának tekintjük mindazon tevékenységeket, amelyek célja az intézmények európai és nemzetközi kapcsolatrendszerének fejlesztése, a nemzetközi dimenzió beépítése a pedagógiai programba, valamint az oktatók és tanulók nemzetközi tapasztalatszerzésének elősegítése. 

Ez magában foglalja többek között:

  • Erasmus+ program keretében történő mobilitási projektek (KA1) előkészítését és lebonyolítását;
  • nemzetközi partnerségi együttműködések (KA2) kezdeményezését, menedzselését;
  • a nemzetközi tapasztalatok szervezett intézményi disszeminációját;
  • az inklúzió és fenntarthatóság szempontjainak érvényesítését a nemzetközi tevékenységek során;
  • új módszertani megközelítések, tanulásszervezési eljárások átvételét és beépítését az intézményi működésbe a nemzetközi együttműködések révén.

A díjazásra jogosultak köre

A Díj-ra jelölni minden olyan pedagógust, oktatót, valamint nemzetköziesítésért felelős koordinátort lehet, aki:

  • legalább 5 év tapasztalattal rendelkezik a nemzetköziesítési tevékenységek terén;
  • minimum 5 db sikeresen megvalósított Erasmus+ projekt lebonyolításában vett részt (mint projektkoordinátor, intézményi Erasmus+ felelős, projektmegvalósító vagy partnerintézményi koordinátor);
  • aktív és kezdeményező szerepet vállal az intézményi nemzetköziesítési stratégia kidolgozásában és megvalósításában;
  • elősegíti a tanulók és a munkatársak mobilitási lehetőségeinek bővülését;
  • részt vesz nemzetközi partnerségek kialakításában és fenntartásában;
  • hozzájárul a nemzetközi jó gyakorlatok hazai adaptálásához, az intézményi innováció ösztönzéséhez;
  • aktívan támogatja a nemzetköziesítési tevékenységek beépülését az intézmény mindennapi életébe és szakmai fejlődési kultúrájába.

A jelölés menete

  • Minden köznevelési és szakképzési területen fenntartói feladatot ellátó intézmény az illetékességi területéről 1 fő pedagógust vagy 1 fő oktatót (amennyiben mind két területről tart fent intézményt, akkor 1-1 szakembert) jelölhet a Díj elnyerésére.
  • A Felhívásban ismertetett pályázati időszak keretein belül a jelöléseket atanulasjovoje@tpf.hu címre szükséges megküldeni.
  • A Díjra pedagógust vagy oktatót jelölni csak a felhívásban megjelent “Jelölési űrlap” hiánytalan kitöltésével, valamint a jelölt Europass formájú szakmai önéletrajzának a megküldésével lehetséges. A hiányosan, vagy határidőn túl megküldött dokumentumok pótlására, javítására nincs lehetőség.

A döntés menete

Az egyes vármegyékből beérkező jelöléseket az adott vármegyéért felelős Erasmus+ Mentorok (a továbbiakban: Mentor) szakmailag véleményezik, amelyet ezt követően továbbítják a TKA részére. 

A Mentorok által megküldött javaslatokat a Díjak odaítélésével kapcsolatosan létrejövő Döntőbizottságok értékelik, amelyről a végleges döntést a TKA Kuratóriuma hozza meg. 

A Díjak átadására a 2025 telén megrendezésre kerülő „A tanulás jövője” elnevezésű konferencián kerül sor.

Határidők és ütemezés

  1. A Felhívásra érkező jelölések fogadásának kezdete: 2025. július 1. (kedd) 0:00 óra.
  2. A Felhívásra érkező jelölések fogadásának vége: 2025. július 31. (csütörtök) 23:59 óra.
  3. A megküldött jelölések Mentorok általi értékelése és véleményezése: 2025 augusztusában.
  4. A Döntőbizottságnak megküldött jelölések értékelése és a díjazottak kiválasztása: 2025 szeptemberében.
  5. A díjazottak tájékoztatása és szerződéskötés: 2025 októberében.
  6. A Díj átadása és a díjazottak bemutatkozása a Konferencián: 2025. december 04-én.

Kötelezettségek:

A jelentkező vállalja, hogy:

  • díjazás esetén a TKA-val kötendő megbízási szerződés értelmében vállalja, hogy a díjazott a munkáját/tevékenységét bemutatja a Konferencián, illetve egyeztetés alapján a TKA tematikus rendezvényein, kiadványaiban, továbbá vállalja a Díj népszerűsítését, kiadványokban és sajtóanyagokban való közreműködést;
  • rendelkezésre áll a Felhívás eredményeiről szóló tájékoztató tevékenységhez;
  • javaslatot tesz a továbbfejlesztési lehetőségekre az adaptálhatóság szempontjából.

A Tempus Közalapítvány vállalja, hogy

  • a díjazottal megbízási szerződést köt;
  • a díjazottaknak bruttó 500.000 forint pénzdíjat, elismerő oklevelet és üvegdíjat ad;
  • a díjazottak számára biztosítja a TKA kiadványaiban, honlapján, a Konferencián, illetve közösségi médiafelületein való megjelenést.

Kapcsolódó dokumentumok

  1. A Tanulás Jövője Díj - Pályázati felhívás
  2. A Tanulás Jövője Díj - Jelölési űrlap
  3. A Tanulás Jövője Díj - Adatkezelési tájékoztató